Military Y28M-19TK Aviation Connector Gold Plated 19 Pin Circular Connector male-female 20pcs
Features:
  • Y28M Connector,Plug,Bayonet Coupling,19 pin,Female Contact,Solder Cable Plug
Products Sold: 0
Product Views: 306
Connector Type Plug
Gender Female
Number of Positions 19pin
  • Description
Electrical Characteristics
  • Relative humility: 92-98% at 40±2℃
  • Insulation resistance: ≥1000MΩ
  • Contact Resistance: 1MΩ/3MΩ/5MΩ
  • Frequency Range: 10-2300Hz,180m/s2
  • Voltage: 250V
  • Current: 5A/10A/25A
Environmental Characteristics
  • Temprature Range: -40°C ~ +85°C