AC 300V Y36M-36TK Female 36 Pins Military Circular Connector Aviation Plug
Features:
  • Y36M Connector,Plug,Bayonet Coupling,36 pin,Female Contact,Solder Cable Plug
Products Sold: 0
Product Views: 544
  • Specifications
attribute-list
Connector Type Plug
Gender Female
Number of Positions 36pin
Docking method Bayonet
  • Description
Electrical Characteristics
  • Relative humility: 92-98% at 40±2℃
  • Insulation resistance: ≥1000MΩ
  • Contact Resistance: 1MΩ/3MΩ/5MΩ
  • Frequency Range: 10-2300Hz,180m/s2
  • Voltage: 250V
  • Current: 5A/10A/25A
Environmental Characteristics
  • Temprature Range: -40°C ~ +85°C