HV Connector 2pin 23A Used For DC-DC Electric Car HVIL23-2P
Features:
  • HVIL23 series,male plug,23A MAX,IP67 IP6K9K(Mated),UL94V-0
  • Sealing, IP67,Touch-proof ;
  • Multiple coding positions
  • High Quality with 30 days 100% Money back;
  • From the OEM Original Factory, same quality with much better price.
Products Sold: 0
Product Views: 333
  • Specifications
attribute-list
Connector Type Plug
Application Automotive
Function Waterproof / Fireproof
Direction Straight
  • Description
Applications:
Product Parameters
Rated Voltage960V AC/1000V DC
Rated Current16A,35A,50A,125A,150A,200A,250A,400A,500A
Withstand Voltage3000V AC
Insulation Resistance≥500MΩ
Cable Gauge2.5-150m
Connection TypeTerminal machine
Mating Cycles>100
Shielding360
IP DegreeIP67 IP6K9K(Mated)
Operating Temperature-40℃~125℃
Salt SprayMAX 96h
Flammability RatingUL94 V-0
HVILIntergrated Inside
Positions1/2/3pin
Material
ShellPA66,Zinc alloy
ContactsCooper alloy,Silver plating
SealingRubber
cable for choose
CurrentGuage
From16A to 23A MAX2.5-4m
From16A to 35A MAX2.5-6m
From16A to 50A MAX2.5-10m
125A Max25m㎡
150A Max16-35m㎡
200A Max25-50m㎡
250A Max50-70m
400A Max95-120m㎡
500A Max120-150m