Features:
  • GB/T Socket, EV Charger Socket,DC, Vehicle Side, NV2-DSD-G-EV125S
  • Products complies with GB/T20234-2011 standard;
  • Various types for choice, include DC charging connector (125A, 250A current rating), AC charging connector (Vehicle side, power supply side,16A,32A current rating).
  • Humanized design with a good grasp feel, easy to use.
  • Various accessories available, protection cap include damping cap, metal string cap,etc.
  • The plug and socket termination type is wire crimping.
  • Degree of protection: IP55
  • High Quality with 30 days 100% Money back;
  • From the OEM Original Factory, same quality with much better price.
from
  • Stock: In Stock
  • Model: JE00009926
  • Weight: 0.52kg
  • SKU: JE00009926
Products Sold: 0
Product Views: 361
  • Specifications
attribute-list
Interface Type GB/T 20234
Connector Type Socket
  • Description
Usage:
Used for connection between the high voltage cables inside the electric vehicle.
Application :
Techinial Datasheet:
Electrical Characteristics
  • Rating current and contact resistance
  • Rating voltage:250/440V AC, 750V DC
  • Insulation resistance: ≥1000MΩ( AC charging connector);
Mechanical Characteristics
  • Durability: exceed 10,000 times (Non-charged state)
Main Technical Specification
Material:
——Shell: Thermoplastics
——Insulator: Thermoplastic
——Sealing ring: rubber material
——Insulator flame retardant grade: UL94-V0
——Contact: copper alloy, power contact with gold-plated, signal contact with gold-plated
Environmental Performance:
——Operating temperature:-30℃~+50℃
——Relative humidity : 98% at40℃